Gdzie szukać dobrych okazji inwestycyjnych na rynku pierwotnym?

Patryk Sołtysiak
22-01-2024

7 min

Spis treści:

  1. Czym jest dobra okazja inwestycyjna?
  2. Jak udoskonalić swój schemat pracy aby ograniczyć czas i pieniądze?
  3. Na co zwrócić uwagę kupując nieruchomość będącą potencjalną okazją?
  4. Jakie są najważniejsze działania dobrego inwestora przy ocenie inwestycji?
  5. Dobry deweloper, to deweloper, któremu ufamy.

Tekst na podstawie materiału szkoleniowego prowadzonego przez

Patryka Sołtysika - CEO "Flip Na Pierwotnym", którego celem jest nie tylko osiąganie zysków, ale przede wszystkim dostarczanie wartości swoim klientom. Kieruje się zasadą, że inwestowanie w nieruchomości to nie tylko transakcje, ale przede wszystkim budowanie trwałych relacji i zaufania. Jego doświadczenie, zdobyte początkowo na rynku wtórnym, pozwoliło mu przejść na wyższy poziom inwestowania na rynku pierwotnym, gdzie z sukcesem zrealizował ponad 100 projektów.


1. Czym jest dobra okazja inwestycyjna?

Czy jest to lokata bankowa, której odsetki w skali roku wynoszą 6% przed opodatkowaniem? Jest to na pewno bezpieczny sposób lokowania kapitału, jednakże niska kapitalizacja ogranicza możliwość wysokich zwrotów oraz nie chroni kapitału przed inflacją.

Okazją nie jest również zakup mieszkania na flipa i remontowanie go własnymi siłami, ponieważ pochłania to czas inwestora, który można przeznaczyć na pomnażanie kapitału w inny sposób.

Dobrą okazją inwestycyjną jest inwestycja mająca korzystny współczynnik zaangażowania zasobów do zysków. Jest to każda realna okazja nabycia mieszkania ograniczająca konieczność angażowania kluczowych zasobów w całym procesie takich jak : kapitał, czas i ludzie.



2. Jak udoskonalić swój schemat inwestowania, aby ograniczyć zaangażowany czas i pieniądze?

Przy rozpatrywaniu inwestycji na rynku pierwotnym należy uwzględnić trzy poniższe czynniki.

Po pierwsze, deprecjacja waluty w czasie, jaką jest spadek wartości pieniądza powodowany inflacją i idący za tym wzrost cen nieruchomości. Aby czynnik ten zapracował na korzyść, musimy zastosować odpowiedni system płatności, polegający na odroczeniu większej części ceny za nabywaną nieruchomość na przykładzie systemu 20/80

Po drugie, kapitał zewnętrzny, który przyczynia się do pozytywnych zmian otoczenia inwestycji również wpływa na wzrost wartości danej nieruchomości. Przykładem są tu każde nowo wykreowane miejsca pracy (fabryki, biura, magazyny), poprawa oraz zwiększenie ilości pobliskich połączeń komunikacyjnych, jak również wszystkie nowo powstające publiczne inwestycje z okoliczną infrastrukturą.

Trzecim czynnikiem jest możliwość zaangażowania kapitału obcego dostępnego w formie kredytu hipotecznego, kredytu inwestycyjnego oraz wkład reprezentowany przez inwestorów pasywnych.

Uwzględniając wyżej wymienione aspekty uzyskujemy możliwości wygenerowania zysków przekraczających 20%, a wszystko to przy jednoczesnej oszczędności czasu inwestora.


3. Na co zwrócić uwagę szukając okazji inwestycyjnej?

Odpowiedź będzie trywialna – jest to przede wszystkim odpowiednio niska cena.

Warto sprawdzić i porównać ceny nieruchomości u konkurencyjnych deweloperów.. W zależności od lokalizacji danej inwestycji, należy przyjrzeć się cenom nieruchomości z rynku wtórnego - młodego (od 2013 roku), rynku wtórnego - dojrzałego ( 2000 - 2012), rynku wtórnego - starego (od 1999 roku) oraz standardom deweloperskim rynku pierwotnego. Porównujemy wszystkie aspekty mieszkań znajdujących się w okolicy względem naszej „okazji inwestycyjnej”.

Jak już mowa o cenie, to nie można pominąć systemu płatności jaki oferuje deweloper. Ze względu na fakt, że lokale rynku pierwotnego można nabyć zanim budynek powstanie, trzeba rozważyć wszystkie możliwości ich zakupu - ratalnie i w całości.

Możliwe systemy płatności:

  • 5/95 – 10/90
  • 20/80 – 30/70
  • 50/50 – 4x25
  • 100/0


4. Jakie są najważniejsze działania dobrego inwestora przy ocenie inwestycji?

Najważniejszym działaniem jakie należy podjąć przed zakupem lokalu jest ocena indywidualnych cech inwestycji. Do najważniejszych kryteriów zaliczamy: cechy jakościowe związane z lokalizacją inwestycji oraz ocenę samego dewelopera.

Dobry inwestor stawia się na miejscu potencjalnego kupca, czyli rozważa udogodnienia wokół miejsca zamieszkania. W zależności od tego z jakim klientem będziemy mieli do czynienia warto spojrzeć na okolicę pod innym kątem.

Do najważniejszych cech zalicza się:

  • szybki dojazd do centrum miasta (komunikacja miejska, kolejka, metro, wypożyczalnia aut);
  • bliskość dyskontów i punktów usługowych, szkoły, przedszkola, żłobki;
  • tereny zielone (park, las, jezioro, rzeka, plaża, morze);
  • tereny rekreacyjne (boisko, basen, siłownia, miejska bieżnia, zoo);
  • miejsca pracy (placówki państwowe, fabryki, centra korporacyjne, magazyny, fabryki);
  • zasięg telefonii komórkowej.

Z całą pewnością rodziny z dziećmi (i nie tylko) duży nacisk na wybór miejsca zamieszkania stawiają na bezpieczeństwo. Zrujnowane i rozpadające się kamienice oraz widok nietrzeźwych mieszkańców nie będą przyczyniały się do wzrostu atrakcyjności okolicy.

Ze względu na fakt, że nadal dla większości mieszkańców Polski, zakup mieszkania jest często decyzją jedną na całe życie, docenią oni cichą i spokojną okolicę swojego domu. Wysoce prawdopodobne, że odrzucą sąsiedztwo fabryk, stacji benzynowych i ruchliwych ulic.


5. Dobry deweloper, czyli kto?

Ostatnim punktem dotyczącym cech dobrej inwestycji jest wiarygodność dewelopera. Naszą czujność już na samym początku powinien wzbudzić brak strony internetowej. Wskazywać to bowiem może na.. oszustwo! Warto przyjąć jedną zasadę, im bardziej widoczny jest nasz deweloper, tym bardziej można mu zaufać.

Dobrą praktyką jest sprawdzenie czy posiada biuro sprzedażowe zatrudniające doświadczonych pracowników czy reklamuje się w internecie i czy jest obecny w social mediach oraz portalach inwestycyjnych

Świadczy to z całą pewnością o większym zaufaniu jakim możemy go obdarzyć.

Inwestowanie na rynku pierwotnym jest dochodowe i przy wsparciu osób, które zajmują się tym profesjonalnie staje się coraz bardziej dostępne dla każdego.

Skorzystaj z wiedzy ekspertów już dziś i obejrzyj pełen wykład na temat inwestowania na rynku pierwotnym, który udostępniliśmy na naszej Akademii. Nagranie można obejrzeć TUTAJ!