Jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym?

Akademia Mieszkanicznika
03-05-2023

8 min

Spis treści:

Planowanie zakupu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak wyselekcjonować w morzu ofert tą wartościową dla nas. Pytani, które musisz sobie zadać:

Etapy zakupu mieszkania na rynku wtórnym:

1. Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości

2. Informacje o mieszkaniu od sprzedającego

3. Sprawdzamy położenie budynku:

4. Oglądanie mieszkania na żywo:

5. Decyzja o zakupie i umowa przedwstępna.


Planowanie zakupu mieszkania na rynku wtórnym.

Jeśli planujemy zakup mieszkania z rynku wtórnego nie za gotówkę a na kredyt pierwszym krokiem powinno być oszacowanie zdolności kredytowej. W tym pomoże doradca kredytowy, który na podstawie naszych dochodów, wydatków i zobowiązać ustali maksymalną wysokość kredytu. Wysokość budżetu jakim dysponujemy pomoże określić metraż naszego przyszłego mieszkania.

Zanim zaczniemy poszukiwania warto ustalić priorytety i zadać sobie kilka pytań, odpowiedzi na nie pozwolą zawęzić kryteria.


Jak wyselekcjonować w morzu ofert tą wartościową dla nas. Pytania,  które musisz sobie zadać:

- Jaki metraż ma mieć nasze mieszkanie i ile pokoi?

- Jaka dzielnica, osiedle nas interesuje? Jeśli mamy sprecyzowane konkretnie miejsce warto sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego http://www.mpu.pl/plany.php. To co teraz jest pustym placem lub parkingiem wkrótce może stać się nowym wielopiętrowym budynkiem. MPZP określa co może być tam wybudowane i w jakiej maksymalnie wysokości.

- Czy ważne jest dla nas piętro zamieszkania? Posiadanie windy?

- Czy chcemy mieć komórkę lokatorską, miejsce parkingowe, garaż?


Etapy zakupu mieszkania na rynku wtórnym:


1. Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości.

Po wybraniu potencjalnego mieszkania zaczynamy sprawdzanie od stanu prawnego nieruchomości. Do tego niezbędny jest numer księgi wieczystej mieszkania, powinien nam go podać właściciel. Księgę wieczystą możemy sprawdzić na stronie https://ekw.ms.gov.pl/eukw/pdcbdkw.html. Należy sprawdzić brak ewentualnych zobowiązań wynikających ze służebności oraz obciążenia w dziale IV (hipoteka).


2. Informacje o mieszkaniu od sprzedającego.

Warto zadać kilka pytań, aby uzyskać możliwie szczegółowy obraz sprzedawanego mieszkania:

- Co w chodzi w zakres sprzedaży, jakie wyposażenie (meble, karnisze, sprzęty AGD)?

- Dlaczego mieszkanie jest na sprzedaż. Warto wiedzieć jak bardzo sprzedającemu zależy na czasie i czy jest pole do negocjacji cenowych?

- Kiedy mieszkanie może być wydane, czy od zaraz?

- Jaka jest wysokość czynszu i opłat za media. Warto zobaczyć ostatnie rachunki, aby mieć jasność jakie mogą nas czekać wydatki w przyszłości?

- Czy mieszkanie było remontowane, malowane, kiedy?

- Od jak dawna sprzedający jest właścicielem lokalu? Czy mieszkanie było wynajmowane?


3. Sprawdzamy położenie budynku:

- sprawdzenie odległość od komunikacji miejskiej, sklepów, udogodnień, szkół i przedszkoli. Warto sprawdzić chociażby na mapach google ile może trwać przejazd np. samochodem z mieszkania do naszego miejsca pracy. Warto to zrobić o różnych porach ale szczególnie w godzinach szczytu.


4. Oglądanie mieszkania na żywo:

- Zwróć uwagę na otoczenie lokalu. W jakim stanie jest elewacja, klatka schodowa, drzwi do sąsiadów. Zły stan elewacji może oznaczać koszty i wzrost czynszu w nadchodzących latach.

- Sprawdź usytuowanie lokalu względem klatki schodowej i szybu windowego. Winda w bezpośrednim sąsiedztwie może być uciążliwym źródłem hałasu

- Sprawdź rozmieszczenie okien względem stron świata. Zapytaj o nasłonecznienie.

- Wyjrzyj przez okno, aby zobaczyć sąsiednie balkony, parapety czy sąsiedzi mają tam porządek? Będziesz mieszkać z tymi ludźmi po sąsiedzku przez wiele lat.

- Zbadaj stan ścian lokalu. Jeśli są widoczne pęknięcia, purchle farby czy czarne naloty w narożnikach lokal wymaga dokładniejszego badania technicznego.

- Zbadaj stan instalacji grzewczej i wodnej. Skorzystaj z toalety, aby zobaczyć, czy działa prawidłowo, odkręć wodę w łazience i kuchni aby przekonać się o ciśnieniu.

- Sprawdź gdzie znajdują się liczniki prądu, gazu, wody czy jest do nich łatwy dostęp.

- Jeśli niepokoi Cię możliwość występowania robactwa zwróć się do administracji. Zapytaj o opryski. Jeśli są przeprowadzane minimum raz na kwartał oznacza to, że w domu jest problem. Możesz też porozmawiać z sąsiadami zwłaszcza piętro wyżej i niżej.


5. Decyzja o zakupie i umowa przedwstępna.

Jeśli jesteśmy zdecydowani a kupujemy mieszkanie na kredyt będziemy potrzebować umowy przedwstępnej do złożenia wniosku o kredyt mieszkaniowy.

Można ją zawrzeć w formie umowy cywilno-prawnej lub aktu notarialnego. Wybór drugiej opcji będzie skutkował obowiązkiem zapłacenia taksy notarialnej za sporządzenie umowy oraz za wypisy aktów notarialnych i 23-procentowego podatku VAT od tych czynności. Wysokość taksy zależna jest od wartości mieszkania i zawiera się w przedziale od 100 do 6770 zł. Z kolei wypisy będą nas kosztował 44 zł za każdy egzemplarz. Akt notarialny będzie nas jednak chronił przed niewywiązaniem się sprzedającego z umowy. 

Sprzedający powinien zobowiązać się do przedstawienia przed podpisaniem umowy przyrzeczonej aktualnych zaświadczeń o niezaleganiu z opłatami za lokal w spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, zaświadczenia o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości oraz potwierdzenia braku osób zameldowanych. Sprzedający będzie mógł zawrzeć w niej obowiązek zapłaty przez nas zadatku lub zaliczki oraz formy w jakiej będziemy musieli ją uiścić.

Umowa przedwstępna powinna zawierać też ostateczny termin podpisania umowy przyrzeczonej, kwotę sprzedaży oraz termin i warunki przekazania mieszkania.

Zarejestruj się w Akademii Mieszkanicznika i obejrzyj bezpłatny materiał wideo "Kredyt 2% szansa czy zagrożenie?"