Jak uzyskać warunki zabudowy w 2022 roku?

Krzysztof Derdzikowski, Sebastian Kwit
28-09-2022

8 min

Co się zmieniło w 2022 roku w uzyskaniu warunków zabudowy?

Formularz wniosku o wydanie warunków zabudowy 2022 oraz wzór i przykłady wypełnionego wniosku.

Ile się czeka na warunki zabudowy? Now#akapit3 termin wydawania warunków zabudowy w roku 2022.

Warunki zabudowy dla domów mieszkaniowych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70m2 - postępowanie uproszczone.

Kto musi wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy?

Ile kosztuje złożenie wniosku o warunki zabudowy w 2022 roku?

Kiedy należy składać wniosek o warunki zabudowy?

Ile są ważne warunki zabudowy?

Kto wydaje decyzję o warunkach zabudowy?

Tekst na podstawie materiału szkoleniowego prowadzonego przez:

Krzysztof Derdzikowski - ESKPERT OD INWESTOWANIA W GRUNTY. Z rynkiem nieruchomości związany od 2006 roku. Doświadczenie zbierał podczas pracy dla największego biura nieruchomości w kraju, jak i podczas rozwijania lokalnych oddziałów kilku nowych firmy w branży.

Sebastian Kwit – urzędnik zajmujący się ustalaniem warunków zabudowy, planami zagospodarowania, inwestycjami celu publicznego.

Co się zmieniło w roku 2022 w uzyskiwaniu warunków zabudowy?

3 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wprowadziła ona zmiany w zakresie ustalania warunków zabudowy

Od 3go stycznia zmienił się typ wniosku – jest on ogólnopolski wygląda tak samo w każdej gminie, można go składać w formie elektronicznej lub papierowej. Mapa stanowi obowiązkowy załącznik.

Obszar analizowany jest wyznaczany wokół terenu wskazanego przez Inwestora na mapie jako teren objęty wnioskiem (do tej pory był to teren wokół działki). Obszar analizowany będzie wyznaczany w odległości:

- dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 mkw, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a Prawa budowlanego w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu terenu objętego wnioskiem jednak nie mniejszej niż 50 metrów oraz nie większej niż 200 m.;

- dla pozostałych inwestycji w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu terenu, jednak nie mniejszej niż 50 metrów.

Oznacza to, że mapa dołączana do wniosku musi mieć odpowiednio duży zakres, aby dało się na niej analizować cały obszar a nie tylko ten fragment, który zaznacza inwestor. To ważne, aby nasz wniosek nie został odrzucony z powodu braku formalnego.

Poza tym nie zmieniło się wiele, działka musi spełniać te same warunki co do tej pory. Jest trudniej niż było dla osób, które wcześniej tego nowego wniosku nie wypełniały. Inwestycja musi być dokładniej opisana. Jest wymagane więcej informacji. Dla inwestorów, którzy wypełniają kolejny raz nowy wniosek jest tak samo, ale dla prywatnych osób budujących własny dom, które wypełniają ten wniosek po raz pierwszy może być to skomplikowane.

Stare wnioski dawały pewną elastyczność, można było dostać od urzędu informacje co można wybudować. W nowym wniosku trzeba dokładnie opisać co chce się budować. Jeśli trafimy na przyjaznego urzędnika, to w przypadku negatywnej oceny da nam zwrotną informację co innego można wybudować, jak zmienić nasze plany, aby jednak pozytywną odpowiedź na wniosek otrzymać.

W innym przypadku możemy dostać odmowę i nie wiedzieć, że pewna zmiana naszych planów budowlanych może zmienić decyzję na pozytywną.

Nowy wniosek może wywoływać stres u osób budujących własny dom z powodu ilości informacji jakie trzeba wprowadzić.

Na stronie ministerstwa jest udostępniony przykładowo wypełniony wniosek o warunki zabudowy, który może pomóc wypełnieniu wniosku na dom mieszkalny. https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/wniosek-o-ustalenie-lokalizacji-inwestycji-celu-publicznego-albo-warunkow-zabudowy

Jaki jest termin wydawania decyzji o warunkach zabudowy w 2022 roku?

3 go stycznia wszedł nowy wniosek, ale też weszły w życie kary dla urzędów za opóźnienie wydania decyzji. Z tego powodu urzędy szczególnie te, gdzie jest dużo wniosków nie mają czasu na pomoc w wypełnianiu. Wniosek trzeba analizować i wypełniać samodzielnie w domu i składać już gotowy.


Obowiązujące w 2022 roku terminy wydawania decyzji o warunkach zabudowy:

- dla budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 jest to 21 dni;

- dla pozostałych inwestycji jest to 90 dni.

Skrócenie terminu do 21 w przypadku inwestycji o powierzchni zabudowy do 70 m2 daje możliwość przyspieszenia uzyskania warunków zabudowy osobom chcącym szybko podzielić większy grunt.

Termin jest liczony od dnia złożenia wniosku w sprawie uzyskania warunków zabudowy. Nie wlicza się okresów zawieszenia procesu lub opóźnień zawinionych przez strony albo z przyczyn niezależnych od organu wydającego warunki zabudowy.

Postępowanie uproszczone dla domów mieszkaniowych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70m2.

Dobra wiadomość dla inwestorów domów o powierzchni zabudowy do 70m2 to skrócony do 21 termin na wydanie warunków zabudowy oraz uproszczone postępowanie i brak uzasadnienia w przypadku zgodności z żądaniami inwestora. Stroną w postępowaniu jest tylko inwestor (nie ma sąsiadów). Terminy uzgodnień zostały skrócone do 7 dni.

Kto musi wypełnić wniosek o wydanie warunków zabudowy?

Nie musi tego robić każdy, kto planuje budowę. Wniosek o wydanie warunków zabudowy trzeba wypełnić gdy:

- planujesz budowę na terenie gdzie nie ma i nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego;

- jeśli planujesz zmianę sposobu zagospodarowania istniejącego budynku (np. rozbudowę, zabudowę itp.) na terenie gdzie nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Wniosek o warunki zabudowy może złożyć każdy, nie tylko właściciel działki i jest to przydatne dla osób planujących zakup gruntu pod budowę, pozwala poznać możliwości danego terenu.

Ile kosztuje złożenie wniosku o warunki zabudowy w 2022 roku?

- jest bezpłatne dla właściciela terenu lub użytkownika wieczystego;

- w pozostałych przypadkach opłata wynosi 598 zł.

Kiedy należy składać wniosek o warunki zabudowy?

W dowolnym momencie, nie ma ograniczeń. Wniosek do zabudowy jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę, albo zgłoszenia domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Ile są ważne warunki zabudowy?

Decyzje o warunkach zabudowy mają, co do zasady charakter bezterminowy. Oznacza to, że nie są one ograniczone terminem ważności.

Kto wydaje decyzję o warunkach zabudowy?

Decyzja o warunkach zabudowy wydawana jest odpowiednio przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Mówiąc w prost wniosek o warunki zabudowy składasz w gminie, w której znajduje się Twoja działka.