Kupno mieszkania przewodnik krok po kroku

Akademia Mieszkanicznika
29-01-2023

7 min

Kupno mieszkania krok po kroku. Sprawdź te 5 punktów koniecznie.

Jak kupić mieszkanie?

Niezależnie czy planujemy zakup na rynku pierwotnym od dewelopera czy na rynku wtórnym zakup mieszkania to procedura o stałych punktach do przejścia. Zakup mieszkania to poważna decyzja i powinna być poprzedzona rozsądnym procesem analitycznym.

Zobacz, jak kupić mieszkanie wyjaśniamy krok po kroku co czeka Cię w trakcie procedury zakupu mieszkania:

Określenie możliwości finansowych. Jaki mamy budżetu na zakup nieruchomości?
Jakie kupić mieszkanie?
Wybór mieszkania lokalizacja co decyduje?
Wybór mieszkania jaki metraż i dodatki?
Wybór mieszkania jaki rozkład?
Jak sprawdzić sprzedającego?


1.     Określenie możliwości finansowych. Jaki mamy budżet na zakup nieruchomości?

Zanim zaczniemy wybierać musimy określić na co nas stać, jaki mamy budżet na zakup nieruchomości. Jeśli nie masz wystarczających środków na zakup mieszkania i potrzebujesz kredyt hipoteczny, to pierwszym krokiem jaki trzeba wykonać jest sprawdzenie zdolności kredytowej. To pozwoli nam określić jaki mamy realny budżet na zakup nieruchomości, na jakie mieszkanie nas stać.

Więcej o tym czy warto zakupić mieszkanie na kredyt, jakie czynniki decydują o zdolności kredytowej i czego się wystrzegać w artykule „Jak zakupić mieszkanie na kredyt w 2022 r.” (rok mamy nowy, ale niewiele się zmieniło i artykuł jest nadal aktualny).


Jakie kupić mieszkanie?

2.     Wybór mieszkania lokalizacja

Lokalizacja jest najważniejszym czynnikiem decydującym o przyszłym wzroście wartości naszego mieszkania. Wiedzą o tym świetnie pośrednicy nieruchomości. Inwestorzy w nieruchomości na wynajem czy na flipowanie powinni dokładnie przeanalizować poniższe punkty decydujące o wartości lokalizacji nieruchomości. Od lokalizacji może w przyszłości zależeć cena i ilość chętnych na nabycie mieszkania.

Punkty jakie trzeb przeanalizować:

a)     Komunikacja miejska, jej zasięg, ilość połączeń, oddalenie przystanków od lokalizacji mieszkania.

b)    Analiza ruchu samochodowego, jak długo zajmuje dojazd w godzinach szczytu do centrum, do kluczowych skupisk miejsc pracy? Odległości w km nie zawsze są miarodajne. Czasem 5 km przez wąskie gardło jakiem może być most powoduje, że dojazd jest dłuższy niż 10 km z innego kierunku.

c)     Jeśli celem jest wynajem mieszkania trzeba zdecydować dla kogo on będzie szykowane, czy dla osób samotnych, czy dla rodzin z dziećmi – wtedy dużą wartością jest bliskość szkół i przedszkoli oraz placów zabaw dla dzieci.

d)    Sprawdzenie Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Czy jest plan i jakie jest przeznaczenie terenów w najbliższej okolicy. Warto sprawdzić co może zostać wybudowane w najbliższym sąsiedztwie. Nawet jeśli teraz nieruchomość jest w cichej okolicy nie mamy gwarancji, że za jakiś czas sąsiednie tereny nie zostaną przebudowane. Warto wiedzieć co może na nich powstać, jaka jest maksymalna dopuszczalna wysokość budynków, ile musi być zachowane powierzchni biologicznie czynnej.

e)    Sprawdzenie opinii o dzielnicy, okolicy. Nie jest to czynnik obiektywny, ale może mieć wpływ na ilość zainteresowanych oraz na cenę.


3.     Wybór mieszkania – metraż i dodatki

Nie wystarczy wiedzieć na ile metrów kwadratowych nas stać. Decyzja w jakiej wielkości mieszkanie zainwestujemy zależy też od tego co chcemy z nim zrobić. Niezależnie czy będziemy wynajmować czy flipować trzeba wiedzieć kto ma być klientem na naszą nieruchomość. Czy to jest singiel, czy firma szukająca lokum dla pracownika, czy rodzina z dziećmi. Od tego kto będzie klientem zależy też czy istotne jest zakupienie dodatków np. miejsca parkingowego czy piwnicy.


4.     Wybór mieszkania rozkład.

Wiedząc dla kogo ma być to mieszkanie i znając swój oczekiwany metraż można się przyjrzeć szczegółom, czyli rozkładowi mieszkania. Zaczynamy od określenia czy ogranicza nas w jakiś sposób wybór kondygnacji (czy jest winda?). Następnie warto wyobrazić sobie idealne mieszkanie, czyli określić ilość pokoi i ich wielkość. Jeśli myślimy o rodzinie z dziećmi trzeba sprawdzić, ile łóżek i gdzie można umieścić. Trzeba zdecydować czy przestrzeń mieszkania ma być bardziej otwarta (kuchnia lub aneks otwarta na salon i pokój dzienny) czy przeciwnie. Kuchnia zamknięta daje też większą swobodę aranżacyjną, gdyż nie musi być idealnie spójna z innymi pomieszczeniami, a przy tym łatwiej ustawić w niej sprzęty w sposób ergonomiczny (tzw. trójkąt roboczy).

Koniecznie sprawdź strony świata, jak położone są okna w twoim mieszkaniu? Czy wychodzą na południe czy na północ? Przemyśl, ile światła dziennego w nim będzie i o jakiej porze dnia.


5.     Sprawdzenie sprzedającego

Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym trzeba sprawdzić przede wszystkim stan księgi wieczystej, kto jest właścicielem nieruchomości, czy nie jest obciążona kredytem lub innymi zobowiązaniami wpisanymi do księgi wieczystej.

Jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera jest dużo więcej punktów, które wymagają sprawdzenia. Począwszy od historii danego dewelopera, jakości jego wcześniejszych inwestycji przez prospekt inwestycji po dokładne sprawdzenie treści umowy rezerwacyjnej, warunków odstąpienia po umowę deweloperską. Przeczytasz o tym w artykule „Jak kupić mieszkanie na rynku pierwotnym krok po kroku”

Zobacz bezpłatny materiał video "Alternatywne źródła pozyskiwania nieruchomości"